Jak uczyć się szwedzkich słówek?
Nauka języka obcego to między innymi nauka słówek. Na początku wystarczy znać około 500-1000 najpopularniejszych słówek, aby poprowadzić prostą rozmowę. Aby jednak osiągnąć poziom średnio zaawansowany potrzebujemy już kilku tysięcy wyrazów. Jak nauczyć się tylu słówek? No i których słówek się uczyć?
JAKICH SŁÓWEK SIĘ UCZYĆ?
Zanim przystąpimy do nauki słówek, musimy sobie odpowiedzieć na pytanie: Jakich słówek mam się teraz uczyć? Odpowiedź brzmi: To wszystko zależy od poziomu nauczania, celu czy też sytuacji, w jakich planujemy się komunikować.
1000 najpopularniejszych słówek
Jeśli dopiero zaczynamy naukę języka należałoby zacząć od nauki najczęściej pojawiających się słówek. Taką listę popularniejszych szwedzkich słówek znajdziemy na przykład tutaj:
- Quizlet: 1000 most common words in Swedish (lista 1000 słówek z tłumaczeniem na angielski, z wymową, fiszkami i innymi ćwiczeniami do nauki)
- 101languages: Most common Swedish words (lista 1000 słówek z tłumaczeniem na angielski + nagraną wymową pierwszych stu)
- 1000mostcommonwords: Swedish (lista 1000 słówek z tłumaczeniem na angielski)
Znajomość 1000 najpopularniejszych słów pozwoli na zrozumienie nawet 80% treści. Z tym, że mała uwaga: najczęściej te słówka to są wypełniacze typu zaimki, spójniki, itp. Często ważną treść niosą słowa kluczowe, a tych najlepiej nauczyć się tematycznie, np. meble, jedzenie, ubrania (przykład: 1000 szwedzkich słówek)
Słówka z podręcznika
Innym sposobem poznania najważniejszych słówek jest uczenie się razem z podręcznikiem. Często pod każdym rozdziałem (np. w podręczniku Mål 1) mamy listę nowych słówek i są one zwykle wyselekcjonowane pod względem stopnia zaawansowania w nauce języka.
Słówka, które są dla nas ważne
Warto przede wszystkim poznawać słownictwo, które dla NAS jest ważne. Tu warto się zastanowić, jaki jest nasz cel nauki. Jeśli chcemy pracować za granicą, warto poznać język fachowy. Jeśli chcemy porozumiewać się rodziną z innego kraju, warto poznać język potoczny.
A JAK UCZYĆ SIĘ SŁÓWEK?
No dobrze, powiedzmy, że mamy już listę słówek, których się chcemy nauczyć. To jak to zrobić? Metod jest wiele. Oto kilka z nich:
Fiszki
Nauka za pomocą fiszek była i jest jedną z moich ulubionych metod nauki słówek. W ten sposób nauczyłam się setek wyrazów. Fiszki można zrobić samodzielnie. Na jednej stronie karteczki piszemy słówko w języku obcym, a po drugiej stronie piszemy tłumaczenie. Zamiast tłumaczenia można narysować obrazek, dzięki temu łatwiej zapamiętać słowo, ponieważ nasz mózg myśli głównie obrazami.
Dostępne są też gotowe fiszki. Przykłady:
- Język szwedzki. Fiszki ilustrowane – fiszki do druku, mojego autorstwa, z ilustracjami narysowanymi przeze mnie 😊
- Fiszkoteka – zbiór różnych fiszek online
- Szwedzki 600 fiszek Trening od podstaw lub Fiszki Starter szwedzki – wydrukowane fiszki
Prezentacje słówek z obrazkami
Poza słówkiem, warto spoglądać na ilustrację, wtedy lepiej zapamiętujemy wyraz, bo oddziałujemy na obydwie półkule mózgowe. Kilka źródeł w Internecie:
- Lexin Bildteman– prezentacje słówek z ilustracjami oraz nagraniem audio
- Lexin Lexinanim – słownik animowany
- Goethe Verlag PL_SV– plansze obrazkowe z nagraniem audio i tłumaczeniem polskim
- Svenska för alla – nagrania wideo m.in. z prezentacjami słówek
Skojarzenia
Wykorzystywanie technik pamięciowych (mnemotechnik) znane jest od dawna, chociaż niewiele osób z tego korzysta na co dzień. A szkoda, bo to skuteczna i zabawna metoda. Polega ona na skojarzeniu słowa obcego ze znanym nam wyrazem polskim i stworzeniu do tego zwariowanej scenki w naszej wyobraźni.
Przykład: Słówko szwedzkie bor znaczy po polsku mieszkam, mieszkasz, mieszka, itp. Brzmi to podobnie do znanego nam polskiego słowa bór (las iglasty). Tu łączymy te elementy i wyobrażamy sobie, że mieszkamy w domku w Borach Tucholskich.
Wyraz szwedzki nie musi w całości brzmieć jak wyraz polski, wystarczy, że początek będzie podobny, aby wywołać skojarzenie.
Inny przykład, szwedzki wyraz dyr znaczy po polsku drogi. Polski wyraz dyrektor ma podobny początek (zresztą w polskim dyr to potocznie dyrektor). Wyobrażamy sobie dyrektora, który kupił sobie drogi samochód.
Tłumaczenia
Metoda tłumaczeniowa jest to dobry sposób zarówno na naukę słówek, jak i poznanie zasad gramatyki. Parę źródeł:
- Book2 Polski – Szwedzki– zdanie po polsku z tłumaczeniem na szwedzki z podziałem na kategorie (dodatkowo można pobrać zdania w formacie MP3)
- Geothe Verlag – tests– 200 testów, w każdym 15 zdań z jednym słówkiem do przetłumaczenia
Podręczniki do ćwiczenia słownictwa
Dodatkowo są też podręczniki zaprojektowane w celu ćwiczenia słownictwa:
- Bygg upp ditt ordförråd to świetna seria podręczników do nauki szwedzkiego słownictwa. Ćwiczenia są podzielone na tematy i są różnorodne (krzyżówki, podpisywanie obrazków, uzupełnianie luk, pytania wielokrotnego wyboru, itp.)
Zobacz fragment pierwszej części podręcznika: Bygg upp ditt ordförråd 1
Zobacz fragment drugiej części podręcznika: Bygg upp ditt ordförråd 2
Do tego podręcznika jest też płatna aplikacja dostępna tutaj: www.ordifokus.se
- Ord med mening to bardzo przydatny podręcznik do nauki słówek. Tematy są podzielone tematycznie i mają podobny rozkład. Najpierw przedstawione jest 10-15 nowych słówek z wyjaśnieniem po szwedzku, następnie jest kilka ćwiczeń z tymi słówkami. Po każdej sekcji jest test sprawdzający.
Zobacz fragment: Ord med mening
Aplikacje
Obecnie jest pełno stron internetowych pomocnych w nauce języków obcych. Przykładowe to:
- Quizlet– Jest to strona interaktywna (również jako aplikacja) to nauki słówek. Można tworzyć własne listy lub korzystać z przygotowanych przez innych baz słówek (na przykład 1000 most common words in Swedish). Dodatkowo można odsłuchać nagrania audio. Ćwiczenia są różnorodne: fiszki, uzupełnianie luk, gry.
- Memrise – Jest to strona interaktywna (również jako aplikacja) to nauki słówek. Można tworzyć własne listy lub korzystać z przygotowanych przez innych baz słówek, na przykład: 1000 szwedzkich słówek
- Anki – program do nauki słówek metodą wielokrotnych powtórek
Otaczaj się szwedzkim
Przydatne przy nauce słówek jest przestawienie swojego otoczenia na szwedzki. Mogą to być zainstalowane programy na komputerze po szwedzku np. przeglądarka internetowa, Facebook.
Poznaj kontekst: czytaj przykłady
Znajomość pojedynczych słówek to często za mało. Najlepiej znać kontekst, w którym dany wyraz stosujemy.
Nauka pojedynczych słówek się sprawdzi, jeśli dotyczą one konkretnych obiektów, które łatwo możemy sobie wyobrazić, np. bord znaczy stół. Natomiast gdy mamy do czynienia z bardziej abstrakcyjnymi wyrazami, które ciężko sobie wyobrazić, np. eller (albo), nu (teraz), wtedy przydaje się całe zdanie.
Czytaj teksty, oglądaj telewizję
Teksty są pełne słów, dlatego warto je czytać jak najczęściej. Teksty najlepiej wybrać zgodnie z własnym poziomem języka, żeby nie były ani za łatwe, ani za trudne. Na początku lepiej zacząć od tekstów w uproszczonym szwedzkim – wtedy najpopularniejsze będą pojawiać się bardzo często i dzięki temu będziemy je utrwalać.
Podczas czytania można odgadywać znaczenie słówek z kontekstu lub sprawdzać je w słowniku. Więcej o nauce czytania w języku szwedzkim znajdziesz w artykule Co czytać po szwedzku?
Poza czytaniem, warto oglądać filmy lub programy szwedzkie z napisami szwedzkimi. Jeśli pojawi się jakieś ciekawe słowo, można je zanotować lub szybko sprawdzić w słowniku. Więcej wskazówek w artykule Co oglądać po szwedzku?
Układaj własne zdania
Układanie zdań to proces twórczy i angażuje nasze myśli. Z takiego ćwiczenia bardzo dużo wynosimy!
Każde słówko jest inne
Na koniec dodam, że każde słówko jest inne. Czasem wystarczy zerknąć na słowo jeden raz, aby je zapamiętać, a czasami za nic nie chce wejść do głowy. Dlatego należy być wytrwałym, testować różne metody nauki i cieszyć się z każdego nowo zapamiętanego wyrazu!
Dziękuję za ten post! Próbowałam tyle razy uczyć się szwedzkiego ale nie wiedziałam jak zacząć a tu wszystko jest świetnie opisane i w dodatku są linki do materiałów 😁
Dziękuję za komentarz 🙂 I życzę miłej nauki szwedzkiego!