Jak ćwiczyć słuchanie? Czego słuchać po szwedzku?
Dlaczego trzeba ćwiczyć słuchanie?
Słuchanie jest sprawnością językową, od której zaczyna się nauka języka ojczystego. Dopiero później dzieci wypowiadają pierwsze słowa, a kolejno pojawia się zdolność czytania i pisania.
U dorosłych uczących się języka obcego nie zawsze ta kolejność jest zachowana. Zazwyczaj wszystkie sprawności językowe są ćwiczone jednocześnie. Słuchanie jest bardzo ważne, aby opanować język obcy, z kilku powodów.
Po pierwsze jest niezbędne do wyćwiczenia poprawnej wymowy. Gdy uczymy się nowego języka jesteśmy jak rozstrojona gitara. Słuchając wzoru poprawnej wymowy i mówiąc na głos dostrajamy nasze struny i nasze ucho staje się czulsze na odpowiednie tony.
Po drugie słuchanie jest elementem żywej komunikacji z człowiekiem. Jeśli chcemy z kimś rozmawiać, musimy rozumieć, co ktoś mówi. Proste.
Po trzecie poprzez słuchanie uczymy się wielu słówek i struktur. Z czasem pojawia się automatyzacja i coś po prostu dobrze brzmi, mimo że nie znamy reguły gramatycznej.
Dlaczego słuchanie jest zwykle trudniejsze niż czytanie?
Słuchanie dla dorosłych jest często trudniejsze niż słuchanie. Dla małych dzieci jest odwrotnie. Dlaczego? Dorośli dużo częściej czytają w języku obcym niż słuchają. Wynika to z tego, że dużo osób się zniechęca słuchając nagrań, gdy niewiele z tego rozumie i woli tylko czytać. Słowa słuchane zlewają się w jedną całość i często nie jesteśmy wychwycić pojedynczych słów, żeby je przetłumaczyć. Czytając tekst łatwiej sprawdzić nieznane słówko w słowniku. Natomiast im więcej będziemy słuchać, tym sprawniej będziemy wychwytywać granice między słowami.
Słuchając rozmowy w naturalnych warunkach jesteśmy też narażeni na różne szumy komunikacyjne (rozpraszające hałasy w tle). Ludzie mówią z różnym akcentem, w różnym tempie, o różnej głośności i barwie i często używają slangu lub skrótów – to wszystko utrudnia znalezienie w głowie wzoru słowa, które zostało wypowiedziane. I nie ma czasu na przetwarzanie, bo kolejny potok słów się pojawia.
Oczywiście jest też grupa osób dorosłych, która jest z reguły bardzo komunikatywna i preferuje słuchać i mówić od samego początku nauki i przez to ma bardzo dobrze wyćwiczone te sprawności.
A jak ćwiczyć słuchanie?
Jak najwięcej słuchać. I to słuchać aktywnie (słuchanie pasywne w tle jest mało skuteczne). Należy się skupić na danym materiale, najlepiej w słuchawkach, żeby nic nas nie rozpraszało.
Należy zacząć od prostych tekstów, nagranych wyraźnym głosem bez szumów komunikacyjnych. Za trudne nagrania nas tylko zniechęcą. Zacząć od słuchania globalnego, a potem przejść do słuchania szczegółowego. Nie musimy rozumieć 100% wszystkich słów z nagrania, aby zrozumieć ogół. Nie warto zniechęcać się tym, że każdego słowa nie rozumiemy.
Gdy słuchamy nagrania do tekstu z podręcznika, możemy najpierw odsłuchać nagranie i spróbować najwięcej zrozumieć. Dopiero później możemy spojrzeć w tekst. Po przeczytaniu tekstu możemy jeszcze raz odsłuchać nagrania bez patrzenia w książkę.
Możemy też pisać dyktanda. Wystarczy odtworzyć nagranie i po fragmencie zrobić pauzę, żeby zanotować zdanie. Dyktanda nie tylko wyostrzają nasz słuch, ale też uczą poprawnej pisowni.
Czego słuchać?
Można słuchać różnorodnych rzeczy, np. muzyki, radia, słuchowisk, podcastów, nagrań z podręcznika. Poniżej przykłady:
Svensk Pop – Szwedzie piosenki popowe – radio online.
Svenska Favoriter – Szwedzkie przeboje – radio online.
Sveriges Radio – Szwedzkie stacje radiowe online.
Radio Sweden på lätt svenska – Audycje radiowe w uproszczonym szwedzkim.
Barnradio – Radio dla dzieci.
Drama för unga – Opowiadania dla młodych (m.in. kryminały).
Book2 Rozmówki audio w mp3 polsko-szwedzkie + ćwiczenia online
Audiobooki
Od poziomu średnio zaawansowanego B1 można zacząć słuchać audiobooków (ljudböcker). W większości jednak są one płatne. Bezpłatnie dostępne są też w szwedzkich bibliotekach.
Przeczytaj też mój artykuł: Co warto oglądać po szwedzku?
Najlepsza pomoc w jezyku Szedzkim ! na dodatek darmowa 🙂 Nie ma opcji by nie zrozumieć 🌷
tak, rzeczywiście!
ett stenhus – drewniany dom ......? raczej kamienny dom