Jaki podręcznik do gramatyki szwedzkiej?

Niedawno pisałam o ogólnych podręcznikach do nauki szwedzkiego pozwalających na ćwiczenie wszystkich sprawności językowych.

Dziś opiszę dostępne podręczniki do nauki gramatyki szwedzkiej. Część jest nastawiona tylko na przedstawienie teorii, inne też zawierają ćwiczenia.

Podręczniki do nauki gramatyki szwedzkiej z teorią i ćwiczeniami to m.in. Form i Fokus, Troll, Första övningsboken i svensk grammatik.

Książki tylko z teorią o gramatyce szwedzkiej (bez ćwiczeń) to m.in. Svenska Akademiens grammatik, Gramatyka języka szwedzkiego (wyd. Lingea) lub podręczniki uzupełniające do znanych serii jak På svenska!

 

FORM I FOKUS

Form i fokus wydawnictwa Folkuniversitetets förlag to moim zdaniem najlepsza seria do nauki gramatyki szwedzkiej. W sposób bardzo kompleksowy i w przystępny sposób przedstawia gramatykę (tylko po szwedzku). Jest mnóstwo ćwiczeń! Seria jest podzielona na trzy poziomy: podstawowy, średni i zaawansowany. Niestety jest dostępna tylko na szwedzkim rynku. Klucz odpowiedzi trzeba dokupić oddzielnie.

Zobacz przykładowe strony Form i fokus A (poziom podstawowy)
Zobacz przykładowe strony Form i fokus B (poziom średni)
Zobacz przykładowe strony Form i fokus C (poziom zaawansowany)

 

TROLL

Troll to seria podręczników do nauki gramatyki różnych języków skandynawskich (szwedzki, norweski, duński). Do nauki każdego języka mamy do wyboru dwa poziomy: podstawowy i średnio zaawansowany. Podoba mi się rozkład materiału: na jednej stronie jest przedstawiona teoria z przykładami po polsku, a na kolejnej stronie są powiązane z nią ćwiczenia. Na końcu książki jest klucz odpowiedzi. Moim zdaniem, słownictwo czasami w ćwiczeniach jest za trudne, co było trochę zniechęcające, ale mimo wszystko polecam.

 

FÖRSTA OCH ANDRA ÖVNINGSBOKEN I SVENSK GRAMMATIK

Första övningsboken i svensk grammatik (na poziomie podstawowym) i Andra övningsboken i svensk grammatik (na poziomie średnio zaawansowanym) wydawnictwa Sanoma utbildning to świetne podręczniki do nauki gramatyki szwedzkiej. Opisane jest wszystko po szwedzku, ale w przystępny sposób. Minusem jest to, że książka jest tylko do zdobycia w Szwecji oraz to, że nie ma odpowiedzi na końcu książki (klucz odpowiedzi jest sprzedawany oddzielnie).

Zobacz przykładowe strony Första övningsboken i svensk grammatik (poziom podstawowy)
Zobacz przykładowe strony Andra och andra övningsboken i svensk grammatik (poziom średni)

 

SVENSKA AKADEMIENS GRAMMATIK

Svenska Akademien to oficjalny instytut w Szwecji zajmujący się językiem szwedzkim. Oprócz świetnych słowników ma też dostępną w formacie PDF gramatykę opisową języka szwedzkiego. Svenska Akademiens grammatik jest niewątpliwie skarbnicą wiedzy, szczególnie dla osób na poziomie zaawansowanym. Początkujących raczej tylko przerazi ogromem informacji po szwedzku.

 

GRAMATYKA JĘZYKA SZWEDZKIEGO (LINGEA)

Gramatyka języka szwedzkiego wydawnictwa Lingea jest dostępna na polskim rynku. Zagadnienia są wytłumaczone po polsku. Jest to pigułka gramatyki szwedzkiej, niestety bez ćwiczeń.

 

PÅ SVENSKA! GRAMMATIK

På svenska! Grammatik jest to podręcznik z teorią o gramatyce szwedzkiej jako uzupełnienie podręczników z serii På svenska!

Zobacz przykładowe strony På svenska! Grammatik

Memo-Monika-Kociuba-thumb

Monika

Języki obce od zawsze były moją pasją. Przyjemność sprawiała mi ich nauka, ale również nauczanie innych. Dlatego od ponad dziesięciu lat organizuję kursy językowe i tworzę materiały dydaktyczne, w tym kursy online i ebooki.

Możesz również polubić…

1 Odpowiedź

  1. Snorri pisze:

    Ja korzystałem dotychczas głównie z „Colloquial Swedish” z wydawnictwa Routlege (nagrania do kursu dostępne są na stronie, a ćwiczenia z kluczem są już w książce), ale słownictwo jest podawana w zbyt dużych ilościach jak dla mnie (przynajmniej w stosunku do gramatyki). Stąd ciężko czasem zadecydować, które słowa są ważniejsze i przydadzą się np. w ćwiczeniach na końcu rozdziału, które mają stwierdzić czy jesteśmy gotowi na następny.

    Od kilku dni używam też podręczników z Pani listy. Głównie są tą „Form i Fokus” i „Mål”, o którego istnieniu zdążyłem już zapomnieć. To prawda, że w mniejszych porcjach wiedza się lepiej przyswaja.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.