Jaki podręcznik do nauki szwedzkiego?

Gdy uczymy się samodzielnie języka szwedzkiego, warto korzystać z podręczników, ponieważ pomagają one nam stopniowo poznawać tajniki języka. Zachowana jest w nich pewna struktura, dzięki czemu nie pominiemy ważnych tematów i reguł gramatycznych i zwykle ćwiczone są wszystkie sprawności (szczególnie czytanie i słuchanie, mniej mówienie i pisanie).

Sama korzystałam (i nadal korzystam) z wielu podręczników do nauki szwedzkiego i dziś opiszę opinię o nich. Zajmę się tylko ogólnymi podręcznikami i samouczkami przeznaczonymi do trenowania wszystkich sprawności językowych. Podręcznikami do gramatyki lub słownictwa zajmę się w oddzielnych artykułach.

MÅL

Moim zdaniem seria Mål jest numerem jeden, jeśli chodzi o podręczniki do nauki szwedzkiego. Podręcznik jest co prawda tylko po szwedzku, ale z łatwością można zrozumieć teksty (za pomocą kontekstu, ilustracji i w razie czego słownika). Jest „lekka” pod względem materiału, więc progres nauki nie przytłacza. Podoba mi się przejrzystość oraz ćwiczenia wymowy. Pod tekstami jest lista nowych słówek. Do książki są nagrania audio oraz zeszyt ćwiczeń. Wciągające są też historie bohaterów, którzy towarzyszą nam na kolejnych stronach książki. Co więcej, w internecie znajdują się ćwiczenia online do książki (linki poniżej). Jest też nowsza wersja tego podręcznika Nya Mål, ale wizualnie mniej mi odpowiada.

Książkę można kupić raczej tylko w Szwecji. Tutaj są linki do tytułów na stronie wydawnictwa. Można zobaczyć przykładowe strony:

Mål 1 (Natur & Kultur) – Podręcznik + Zeszyt ćwiczeń na poziomie A1
Przykładowe strony podręcznika
Przykładowe strony zeszytu ćwiczeń
Ćwiczenia online

Mål 2 (Natur & Kultur) – Podręcznik + Zeszyt ćwiczeń na poziomie A2
Przykładowe strony podręcznika
Ćwiczenia online

Mitt i mål (Natur & Kultur) – Podręcznik na poziomie B1/B2, nie jest to bezpośrednia kontynuacja serii Mål (m.in. brakuje wcześniejszych bohaterów).
Przykładowe strony podręcznika

RIVSTART

Rivstart jest to inna popularna seria podręczników do nauki szwedzkiego (zresztą tego samego wydawnictwa co Mål). Moim zdaniem jest całkiem dobra. Teksty są ciekawe i jest dużo ćwiczeń nastawionych na mówienie. Jednak czuję, że tempo nauki jest dość szybkie w książce, więc na start może być przytłaczające i zniechęcić. Według mniej lepiej się sprawdzi jako materiał powtórkowy, szczególnie gdy przygotowujemy się do egzaminów SWEDEX. W książce brakuje mi też stałych bohaterów książki (tak jak to było w serii Mål). Zresztą najlepiej samemu sprawdzić przykładowe strony i zobaczyć, czy taka forma pasuje.

Książka dostępna jest w Szwecji. Tutaj są linki do tytułów na stronie wydawnictwa. Można zobaczyć przykładowe strony:

Rivstart A1+A2 (Natur & Kultur) – Podręcznik + Zeszyt ćwiczeń na poziomie A1/A2
Przykładowe strony podręcznika
Przykładowe strony zeszytu ćwiczeń
Ćwiczenia online

Rivstart B1+B2 (Natur & Kultur) – Podręcznik + Zeszyt ćwiczeń na poziomie B1/B2
Przykładowe strony podręcznika
Przykładowe strony zeszytu ćwiczeń
Ćwiczenia online

PÅ SVENSKA

Kolejną serią podręczników do nauki szwedzkiego jest På svenska! Jest też całkiem dobra, chociaż bardziej jako uzupełniający podręcznik. Bardzo dużo w niej tekstów i zwrotów. Według mnie gramatyka jest zbyt pobieżnie przedstawiona w podręczniku (chociaż do serii jest oddzielna książka dotycząca gramatyki). W starszej wersji zeszyt ćwiczeń nie do końca jest zintegrowany z książką (jest dużo ćwiczeń gramatycznych, ale ciężko znaleźć miejsce, w którym opisana jest teoria). Nowsza wersja ma o wiele lepszy rozkład materiału.

På svenska! 1 (Folkuniversitetets Förlag) – Podręcznik + Zeszyt ćwiczeń na poziomie A1-A2
Przykładowe strony podręcznika
Przykładowe strony zeszytu ćwiczeń
Ćwiczenia online

På svenska! 2 (Folkuniversitetets Förlag) – Podręcznik + Zeszyt ćwiczeń na poziomie B1
Przykładowe strony podręcznika
Przykładowe strony zeszytu ćwiczeń

På svenska! 3 (Folkuniversitetets Förlag) – Podręcznik + Zeszyt ćwiczeń na poziomie B2-C1
Przykładowe strony podręcznika
Przykładowe strony zeszytu ćwiczeń

SVENSKA UTIFRÅN

Svenska utifrån (Svenska institutet) to podręcznik tylko po szwedzku, ale materiał przedstawiony jest w sposób klarowny, chociaż metody nauki są trochę przestarzałe. Podobają mi się teksty oraz proste wyjaśnienia gramatyczne. Do książki są nagrania audio. Po kilku lekcjach jednak książkę odłożyłam na bok – progres był za szybki. Po jakimś czasie powróciłam i wtedy byłam w stanie nadążyć za tempem. Brakuje mi w tej książce więcej ćwiczeń do słownictwa, słuchania i mówienia. Oddzielna książka do ćwiczeń jest trochę zniechęcająca graficznie, brakuje w niej miejsca na odpowiedzi!

SZWEDZKI NIE GRYZIE

Szwedzki nie gryzie (wydawnictwo Egdard) to samouczek dla początkujących. Podręcznik jest wytłumaczony po polsku. Podobają mi się ćwiczenia leksykalne. Jest dużo słownictwa w tabelach (co może być trudne do opanowania od razu). Wymowa i gramatyka jest przystępnie wytłumaczona. Do książki dołączona jest płyta CD, chociaż bardzo ciężko się słucha nagrań, ponieważ każde zdanie jest tłumaczone na polski i nie ma nawet czasu na powtarzanie za lektorem.
Na stronie wydawnictwa można zobaczyć przykładowe strony podręcznika, klikając „Zajrzyj do środka”.

UCZ SIĘ SAM

Kolejnym samouczkiem na polskim rynku jest  Język szwedzki dla początkujących, ucz się sam (Wydawnictwo Literackie). Sama nie pracowałam z tym podręcznikiem, tylko przekartkowałam. Zagadnienia są tłumaczone w klarowny sposób, dużo dialogów i z listą nowych słówek. Za mało jest natomiast ćwiczeń utrwalających. Wcześniej uczyłam się innego języka z samouczkiem z tej serii i całkiem dobrze wspominam.

SZWEDZKI W JEDEN MIESIĄC

Samouczek Szwedzki w 1 miesiąc raczej nie nauczy Was szwedzkiego w miesiąc, ale może być dobrą pozycją z kluczowymi zagadnieniami leksykalnymi i gramatycznymi w jednym miejscu. Dobry materiał na szybką powtórkę, ale raczej nie wystarczy do opanowania języka.

Zobacz też inne moje artykuły z serii Metody nauki języka szwedzkiego.

Memo-Monika-Kociuba-thumb

Monika

Języki obce od zawsze były moją pasją. Przyjemność sprawiała mi ich nauka, ale również nauczanie innych. Dlatego od ponad dziesięciu lat organizuję kursy językowe i tworzę materiały dydaktyczne, w tym kursy online i ebooki.

Możesz również polubić…

8 komentarzy

  1. Maria pisze:

    Witam
    Chciałabym nabyć książki z serii Rivstart. Wiem, że są dostępne w formie pdf, ale wolałabym je zwyczajnie kupić.
    Czy zna może pani stronę internetową, jakąś księgarnię, gdzie można kupić te książki z dostawą do Polski? Niestety, mam problem ze znalezieniem czegoś 😉

  2. monffe pisze:

    dzień dobry, czy orientuje się Pani może gdzie mogłabym znaleźć odpowiedzi do książki mål 1? wiem, że w ćwiczeniach znajdują się one na końcu, natomiast w książce ich nie ma. zaczęłam samodzielną naukę z tym podręcznikiem, ale bez odpowiedzi nie mogę zweryfikować błędów, co mija się z celem nauki :(( z góry dziękuję

    • Memo-Monika-Kociuba-thumb szwedzki pisze:

      Niestety, nie kojarzę, aby były gdzieś dostępne odpowiedzi do podręcznika Mål. Zakładam, że mogą być w książce nauczyciela.

  3. Aga pisze:

    Dzień dobry a czy Pani nie udziela lekcji przez skrypa . Jadę do Szwecji a język jest okropny nie rozumie go kompletnie .

  4. Aleksandra pisze:

    dzień dobry,
    czy może Pani polecić podręcznik do szwedzkiego dla 8 latków?

  5. Shigella pisze:

    Pracujemy na kursie z Rivstartem A1/A2, kurs ma w nazwie „intensywny”, 2×1,5 godz tygodniowo i po roku jestesmy mniej wiecej w polowie ksiazki. Nauczycielka rozklada material z jednego rozdzialu na kilka zajec – rzeczywiscie jakby probowac upchnac wszystko z rozdzialu w jedne zajecia, to by to bylo dzikie tempo.
    Rivstart ma jeszcze jedna sympatyczna rzecz – wszystkie materialy pomocnicze (nagrania, slowniki, rozwiazania, dodatkowe cwiczenia) sa dostepne na stronie, po zalogowaniu.
    Zgodze sie, ze brak bohaterow to minus, niektorzy sie pojawiaja ponownie, ale nie ma spojnosci. Pod tym wzgledem finska seria Mestari byla duzo lepsza.
    Druga rzecz, ktora sprawia nam problemy, to nagrania – sa swietnie przygotowane, ale nie ma taryfy ulgowej. Od samego poczatku lektorzy mowia szybko i tak, jakby rozmawiali, co dla osoby poczatkujacej jest problemem. Tu troche pomaga Arbis, maja blog, na ktorym sa tez nagrania w finskim szwedzkim, wolniej i z uwzglednieniem roznic w wymowie
    https://arbissvenska.wordpress.com/category/online-ovningar/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.